Środa, 6 grudnia 2023,  Dziś imieniny :Dionizji, Leontyny, Mikołaja
     
Wyjazd do Czerniejewa PDF Print

Tej zimy śniegu nie brakowało. Dlatego wykorzystując korzystną aurę udaliśmy się do Czerniejewa. Tu czekały na Nas zaprzęgi konne i sanie, którymi  wędrowaliśmy przez czerniejewskie lasy. Wieczorem przy ognisku, pieczonych kiełbaskach i gorącym winie i wspólnych śpiewach zakończyliśmy wspaniałą przygodę z zimą.

{morfeo 5}
 
Spotkanie PDF Print

W dniu 06 grudnia  św. Mikołaja odbyło się uroczyste spotkanie członków Stowarzyszenia z udziałem Burmistrza Miasta i Gminy.  W tym samym dniu w Bellheim  obchodzono święto patrona Parafii Katolickiej w Bellheim oraz rozpoczął się jarmark Bożonarodzeniowy. 

/zdjęcia ze spotkania/  
 
Św. Mikołaj w Bellheim PDF Print

W św. Mikołaja dzieci z Przedszkola katolickiego w Bellheim, otrzymały od Stowarzyszenia „Z pomocy zrodziła się przyjaźń  Koźmin Wlkp. - Bellheim”, kolorowe bombki choinkowe na których wymalowane były imiona każdego przedszkolaka. 

 


Zdjęcie dzieci z przedszkola w Bellheim

Pozostałe zdjęcia wkrótce pojawią się w galerii.

 
Rajd rowerowy „Pożegnanie lata 2009” PDF Print

W dniu 27.września 2009 roku członkowie Stowarzyszenia wybrali się na kolejny rodzinny rajd rowerowy „Pożegnanie lata 2009”. 

 Na metę rajdu wyznaczono Leśniczówkę w Potarzycy. Pamiętamy o tym, że najlepszym lekarstwem na to by być zdrowym jest ruch na świeżym powietrzu. A przy tym w gronie przyjaciół to sama przyjemność. Więc ruszamy się by nie zardzewieć. Przyjaciele, oliwa za droga a na złomowisko za wcześnie. Zobaczcie zdjęcia….

Do zobaczenia na następnym rajdzie a może jak śnieg dopisze kuligu. Szykujcie sanki, może będziemy mieć szczęście, na biały puch.

{morfeo 1}
 
Byliśmy znowu w Bellheim PDF Print

         W dniach od  16-21 września 2009 roku na zaproszenie Stowarzyszenia Freundschaftskreis Bellheim – Koźmin Wlkp. udaliśmy się do Bellheim. Wizyta spełniła dwa cele  spotkanie z przyjaciółmi i zrealizowanie projektu  „W Bellheim prezentujemy wielokulturowy Koźmin Wlkp.” Spełnienie pierwszego celu ja zawsze było rzeczą miłą i przyjemną bo na te chwile radości i wzruszeń czekaliśmy cały rok.

Osiągnięcie drugiego celu wpisanego projekt nie było już rzeczą łatwą. Projekt trzeba było realizować nie w Polsce ale w Niemczech w Bellheim. Rozwiązanie organizacji transportu przewozu osób, materiałów technicznych, artykułów spożywczych przygotowanych w Koźminie na Wielkopolski Stół, wymagało dużego nakładu pracy i dobrego zmysłu organizacyjno -logistycznego. Ten projekt z powodował, że wszyscy członkowie Stowarzyszenia stali się jego realizatorami. Należy podkreślić, bardzo duże zaangażowanie członków Stowarzyszenia z Bellheim, którzy jako gospodarze, służyli nam radą i pomocą.                            

        W czwartek 17.09.2009r. Po przyjeździe do Bellheim o godz. 7.00 udaliśmy się do rodzin na śniadanie i krótki odpoczynek.

O godz. 10.00 wyruszyliśmy do miejscowości Wört na zwiedzanie zakładu produkcji papieru z makulatury. Gospodarze po obiedzie zaplanowali zwiedzanie miejscowości Germersheim, siedziby Powiatu Ziemskiego wraz z Twierdzą Germersheim. W godzinach popołudniowych udaliśmy się do  Ottersheim, gdzie miał miejsce wernisaż malarski z udziałem trzech malarzy z Koźmina Wlkp.

Artyści z Koźmina zaprezentowali 15 obrazów o różnej tematyce. Uroczyste otwarcie Wernisażu poprzedził występ zespołu muzycznego ze Szkoły Muzycznej z Krotoszyna. Kapela kilkakrotnie bisowała a po zakończeniu części oficjalnej, grała dla wszystkich zgromadzonych gości.

        W piątek 18.09.2009r Gospodarze przed południem, zaplanowali dla Nas zwiedzanie firmy Kardex, produkującej znane na całym świecie elektroniczne urządzenia magazynowe. W południe wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni wraz z rodzinami goszczącymi na obiad do Domu Seniora „Szlachetna Góra” w Bellheim. Po obiedzie udaliśmy się na zwiedzanie plantacji tabaki w Ottersheim. W godzinach wieczornych wraz z rodzinami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Freundschaftskreis  zwiedzaliśmy Stary Browar w Bellheim. Sobota 19.09.2009r To dzień realizacji naszego projektu. Przed południem czas wolny spędziliśmy w pięknie położonej wiosce St. Martin i w starej winiarni Altes Schlöβchen - Ludwig Schneider GmbH.  W południe wraz z rodzinami goszczącymi był wspólny obiad. Po obiedzie wszyscy uczestnicy Stowarzyszenia przystąpili do pracy. Każdy miał uprzednio przydzielone zadanie do wykonania, to i realizacja na każdym przydzielonym odcinku była szybka i sprawna.           O godz. 17.00 nastąpiło otwarcie Dnia Koźmina w Bellheim pod hasłem „W Bellheim prezentujemy wielokulturowy Koźmin Wlkp. Wielokulturowość Koźmina Wlkp. w XIX i XX wieku  -opracował i przedstawił w referacie zatytułowanym „Współistnienie ludności polskiej, niemieckiej i żydowskiej w Koźminie na przestrzeni dziejów” dr Michał Pietrowski, Honorowy Prezes Towarzystwa Miłośników Koźmina.

Referat „Koźmin Wielkopolski małym ogniwem w łańcuchu, małym kamyczkiem w fundamencie Wspólnoty Narodów Europejskich”, opracował i przedstawił Bolesław Kasprzak, długoletni burmistrz Koźmina Wlkp. i obecny Prezes Stowarzyszenia  „Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. – Bellheim”. Referaty poprzedzone krótkim wstępem i historycznymi zdjęciami, przetłumaczone na język niemiecki w formie broszury rozdano uczestnikom spotkania.  Po części oficjalnej wszystkich uczestników zaproszono do Wielkopolskiego Stołu, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem nie tylko z uwagi na smakołyki ale piękny wystrój i wspaniałą obsługę. Mieszkańcy Bellheim i przybyli z odległych miejscowości goście, mogli się również zapoznać z prezentowanym na oddzielnych stoiskach, dorobkiem społeczno – kulturalnym i gospodarczym miasta Koźmina Wielkopolskiego.

Dzień Koźmina w Bellheim zakończył Steffen Möller,  autor, konferansjer, kabarecista, który swoim 2 godzinnym programem „Viva Polonia”, rozbawił po brzegi wypełnioną w „Dr Friedrich Schneider Halle”, społeczność Niemiecką i Polską. W Dniu Koźmina udział wzięło około 1500 mieszkańców Bellheim i gości z różnych miejscowości. Na ten dzień, przybyli specjalnie do Bellheim, również Polacy, zamieszkali i pracujący w Niemczech, którzy spotkaniu dowiedzieli się z prasy i rozmieszczonych w różnych miejscowościach plakatów. W niedzielę 20.09.2009r tradycyjnie wraz z rodzinami goszczącymi uczestniczyliśmy o godz. 8.00 we mszy św. w kościele p.w. św. Mikołaja. Po mszy św. wszyscy udaliśmy się na Plac Koźmina, gdzie wobec licznie zgromadzonej ludności Bellheim odsłonięta została nowa tablica „Plac Koźmina” na której umieszczono historię współpracy Stowarzyszeń i Gmin. Z placu Koźmina wszyscy udaliśmy się na cmentarz by wspomnieć i zapalić znicze na grobach, nie tak dawno  zmarłych członków Stowarzyszenia Freundschaftskreis Bellheim – Koźmin Wlkp. O godz. 12.00 nastąpiło pożegnanie z przyjaciółmi i wyjazd do Koźmina Wlkp. Do Koźmina przybyliśmy 21.09.2009r. o godz. 2.00 w nocy.

       Podsumowując wizytę należy stwierdzić , że zaplanowane cele zostały osiągnięte.Zrobiliśmy na miarę naszych skromnych możliwości rzecz, która ma wskazać młodemu pokoleniu drogę do lepszego poznania Innego i Innych ich kultur oraz wartości, poprzez spotkania, dialog i wolę wzajemnego zrozumienia. Zawsze w naszych  wspólnych działaniach staramy się by wszystkie elementy takie jak przeszłość, sprawy aktualne i to do czego dążymy były spójne, a wtedy osiągnięcie założonego celu staje się łatwiejsze.

Nie była by możliwa realizacja projektu, bez pomocy – dotacji Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej. O fakcie tym szeroko informowaliśmy społeczeństwo umieszczając logo Fundacji na plakatach i w wydrukowanej broszurze.

 

Wszystkie zdjęcia z pobytu znajdują się w menu Galeria.

Galeria.

 
Poswięcenie krzyża PDF Print

15.05.2009r. na starym koźmińskim cmentarzu ewangelickim odbyła się uroczystość poświęcenia nowo wbudowanego Krzyża.

 

 Na odrestaurowanym przez Samorząd Koźmina Wielkopolskiego cmentarzu ewangelickim miała miejsce niecodzienna uroczystość a mianowicie poświęcenie Krzyża ufundowanego przez bratnie Stowarzyszenie "Freundschaftskreis Bellheim - Koźmin Wlkp." z Niemiec. Wbudowanie i poświęcenie Krzyża zwieńczyło wieloletnie działania Samorządu oraz Stowarzyszeń "Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. - Bellheim" i "Krąg przyjaźni Bellheim -Koźmin Wlkp."mające na celu ocalić od zapomnienia miejsce pochówku mieszkańców Koźmina Wlkp. pochodzenia niemieckiego i wyznania ewangelickiego.

 

 


Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Kapłani parafi katolickich Dekanatu Koźminskiego z dziekanem i prboszczem parafii p.w. św. Stanisława bp. Męczennika, ks.kan. Markiem Spychałą, proboszczem parafii p. w. św. Wawrzyńca ks.kan. Zygmuntem Lewandowskim, proboszczem parafii p.w. św. Marcina w Borzęciczkach ks.kan. Andrzejem Sławińskim,i Dekanatu Dobrzyckiego z dziekanem i proboszczem parafii p.w. NNMP w Wałkowie ks.kan. Stanisławem Wnukiem.
Na uroczystości związane z poświęceniem krzyża przybył ks. dr Aleksander Gendera Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.


Na ten dzień do Koźmina przybyli członkowie Stowarzyszenia "Freundschaftskreis Bellheim - Koźmin Wlkp." z przewodniczącą panią Irmą Geißert , ks. prałat Felix Hirsch proboszcz parafii p.w. św. Mikołaja w Bellheim, przedstawiciel Rady Gminy w Bellheim pan Karl Kühlwein i przedstawiciel prezbiterium kościoła ewangelickiego w Bellheim, pani Kuntz Rosemarie.


Wokół Krzyża zgromadzili się również, mieszkańcy Koźmina Wlkp. władze Samorządowe z panem Maciejem Bratborskim burmistrzem Miasta i Gminy, panem Justynem Zaradniakiem przewodniczącym Rady Miejskiej i jej członkami,Członkowie Stowarzyszenia "Zpomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. - Bellheim" z prezesem Bolesławem Kasprzakiem oraz młodzież Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Kożminie.

Po powitaniu głos zabrali: Maciej Bratborski burmistrz Miasta i Gminy /tekst w załączeniu/, Karl Kûhlwein przedstawiciel Rady Gminy w Bellheim, /tekst w załaczeniu/, Irma Geißert przewodnicząca Stowarzyszenia "Freundschaftskreis Koźmin Wlkp. - Bellheim" /tekst w załączeniu/, Bolesław Kasprzak prezes Stowarzyszenia "Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. - Bellheim" /tekst w załaczeniu/


Po oficjalnych wystąpieniach dokonano odsłonięcia napisu na cokole Krzyża. Krzyż poświęcili ks.kan. Zygmunt Lewandowski i ks. pałat Hirsch Felix. 

Najmłodsi uczestnicy z Koźmina Wlkp. i Bellheim zapalili znicz.


Po uroczystościach na cmentarzu, uczestnicy udali się do Kościoła p.w. św. Wawrzyńca na uroczysytą mszę św./ kazanie wygłoszone podczas mszy św. w załączeniu/.

o godz.16.00 goście z Bellheim spotkali się z młodzieżą Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy. Celem spotkania było zapoznanie gości z realizowanym projektem "Koźmin miast trzech kultur". Projekt przewiduje opiekę młodzieży nad starym cmentarzem ewangelickim.
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 Next > End >>

Page 7 of 7
www.koz-bell.pl