Środa, 6 grudnia 2023,  Dziś imieniny :Dionizji, Leontyny, Mikołaja
     
Święto patrona parafii w Bellheim - św. Mikołaja PDF Print
W dniu 6 grudnia po raz kolejny Stowarzyszenie „Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. – Bellheim” czciło Patrona parafii w Bellheim św. Mikołaja. Po wieczornej Mszy św. wszyscy członkowie udali się do restauracji Wieża. Tam czekał na nas zastawiony stół a My w miłej atmosferze wspominać mogliśmy miniony rok naszej współpracy z członkami Stowarzyszenia „Freundschaftskreis” i mieszkańcami Bellheim.  

 

 

 
Wycieczka PDF Print

Stowarzyszenie

„Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. – Bellheim”

wspólnie

z Biurem Podróży - Anda

organizuje

 

„Pielgrzymkę – do Ziemskiej Ojczyzny Chrystusa”

Uwaga !

Na pielgrzymkę mogą również zgłaszać się osoby z poza Stowarzyszenia.

Poniżej podajemy program i warunki uczestnictwa:

Miejsce zbiórki w Koźminie Wlkp. skąd nastąpi wyjazd autobusem do Berlina.

Chętni na wyjazd proszeni są o zgłaszanie się do p. Bolesława Kasprzaka, prezesa Stowarzyszenia, Koźmin Wlkp. ul. Wiosny Ludów 19 Telefon: 62 7216735

do dnia 10 grudnia 2011 roku.

Dzień 1

1.00 zbiórka uczestników pielgrzymki, a następnie wyjazd autokarem na lotnisko do Berlina skąd odbędzie się przelot do Tel Avivu. Przejazd do hotelu w Betlejem - zakwaterowanie, posiłek wieczorny, czas wolny, nocleg.

Dzień 2

Przejazd autokarem do Jerozolimy. Zwiedzanie: Ściana Płaczu, Wieczernik Pański (Msza św.), Grób Davida, Kościół Zaśnięcia NMP, Kościół św. Piotra In Gallicantu 2 USD/os. Przejazd do Ain Karem - miejsce spotkania Maryi z Elżbietą Kościół Św. Jana Chrzciciela. Powrót do hotelu, posiłek, wypoczynek.

Dzień 3

Betania - Grób Łazarza (Msza św.). Morze Martwe - najwyższe zasolenie akwenu wodnego i największa depresja świata - plażowanie, kąpiel (temperatura wody około 26°C, temperatura powietrza około 34°C). Jerycho - ponoć najstarsze miasto świata wymienione w starym testamencie jak i w ewangeliach (Drzewo Sykomory (św. Łukasza 4(5-8), Góra Kuszenia (św. Łukasza 19(1-10)). Powrót do hotelu, posiłek, wypoczynek.

Dzień 4

Zwiedzanie Jerozolimy, w której poznamy miejsce Wniebowstąpienia, Kościół ,.pater Noster" oraz przepiękny Kościół "Dominus Flevit" i będziemy na Cmentarzu Żydowskim - wszystkie te obiekty położone są na Górze Oliwnej. W dniu tym poznamy również Ogród Oliwny, uczestniczyć będziemy w Drodze Krzyżowej na Via Dolorose i poznamy Bazylikę Grobu Pańskiego z wejściem na Golgotę i do Grobu Chrystusa (Msza św.). Powrót do hotelu, posiłek, wypoczynek.

Dzień 5

Galilea - Nazaret - Bazylika Zwiastowania i Kościół św. Józefa, Cana Galilejska - miejsce 1-go cudu Jezusa Chrystusa, Tabaga miejsce Prymatu św. Piotra (Msza św.), Góra Błogosławieństw, Dom św. Piotra w Capharnaum, Yardenit (dostęp do Jordanu) ). Powrót do hotelu, posiłek, wypoczynek.

Dzień 6

Hajfa - ogrody bahaistów i Sanktuarium karmelitów - od nich wyszło nabożeństwo szkaplerzne. Czas na kąpiel w Morzu Śródziemnym. Powrót do hotelu, posiłek, wypoczynek.

Dzień 7

Betlejem - Bazylika i Grota Narodzenia Chrystusa, Kościół św. Katarzyny, Groty św. Józefa i św. Hieronima, Grota Mleczna (Msza św.). Powrót do hotelu, posiłek, wypoczynek.

Dzień 8

1.30 - przejazd z Betlejem do Tel Avivu - odprawa paszportowo- bagażowa i wylot powrotny do wylot do Berlina. Powrót na miejsce zbiórki z dnia pierwszego.

Dodatkowo, jeżeli będą osoby chętne można do programu wprowadzić odpłatnie:1 - zwiedzanie Masady - wjazd na Masadę kosztuje 21 USD/os. - dzień trzeci,

2 - przejażdżki łodzią po Jeziorze Genezaret -10 USD/os. - dzień piąty,

3 - odwiedzenie Kościoła trapistów w Latrum - 2 USD/ os. - dzień szósty,

4 - możliwość zwiedzania Hebronu (Groby Patriarchów Abrahama Izaaka i Jakuba) -10 USD los. - siódmy dzień.

Ceny: 2600 zł + 290 USD/osoby      Termin wyjazdu 14.02 - 21.02.2012

Cena obejmuje: przelot samolotem w obie strony, tranzyt autokarem klimatyzowanym na i z lotniska oraz przejazdy autokarowe na terenie Izraela, zakwaterowanie w hotelu - pokoje 2-osobowe, śniadania od 2-go do 7 -go dnia i obiadokolacje od 2-go do 7-go dnia, opieka pilota i przewodnika, ubezpieczenie KL i NNW, posiłki w samolocie.

Cena nie obejmuje: wjazdu na Górę Błogosławieństw 1 USD/os, Kościół Ojcze Nasz 2 USD/os., Kościół św. Piotra In Gallicantu 2 USD/os., płynięcie łodzią po Jeziorze Genezaret koszt 10 USD/os., Masada 21 USD/os. , Latrum 2 USD/os., Hebron 10 USD/os. - razem na wstępy należy przygotować około 48 USD/os.

Dopuszczalny bezpłatny bagaż to: 20kg - bagaż główny oraz 5kg - bagaż podręczny. Dodatkowo należy być przygotowanym na opłatę bakszyszu dla kierowcy (zwyczajowo po 1 dolarze dziennie od uczestnika).

Do pokoju 1-os. dopłata 150 USD od os.

Uczestnik zobowiązany jest do posiadania ważnego paszportu przez sześć miesięcy od daty wyjazdu.

Strój do zwiedzania miejsc świętych powinien cechować: zakryte ramiona, bardzo skromny dekolt oraz przykryte kolana (kobiety mogą być w spodniach) - poza miejscami świętymi strój dowolny.

Uwaga! Uczestnicy pielgrzymki mogą dodatkowo ubezpieczyć się od chorób przewlekłych.

 
PDF Print

30 lat przyjaźni i współpracy mieszkańców
Koźmina Wielkopolskiego i Bellheim.

30 września - 1 października 2011 roku

30 września i 1 października 2011 roku Stowarzyszenia „Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. – Bellheim” oraz „Freundschaftskreis Bellheim – Koźmin Wlkp.” wraz z mieszkańcami Koźmina Wielkopolskiego obchodzili 30-lecie współpracy i przyjaźni. 30 września we wczesnych godzinach rannych przybyli do Koźmina Wlkp. goście z Bellheim. Tradycyjnie, zamieszkali u zaprzyjaźnionych rodzin. Po krótkim odpoczynku i śniadaniu udali się na spotkanie do Parku Przyjaźni, by z przewodnikiem wyruszyć na zwiedzanie miasta. Po południu zaś był wspólny obiad z Burmistrzem Miasta i Gminy. O godzinie 17.00 goście i mieszkańcy miasta spotkali się w kościele farnym p. w. św. Wawrzyńca na uroczystej Mszy św., której przewodniczył ks. prałat dr Aleksander Gendera Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Po Mszy św. wyruszyła procesja na plac Najświętszej Marii Panny do restytuowanego pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa. Restytuowanie pomnika sfinansowali członkowie Stowarzyszenia „Freundschaftskreis Bellheim – Koźmin Wlkp.” Po odsłonięciu pomnika przez Prezesów Stowarzyszeń Bolesława Kasprzaka z Koźmina i Irmę Geiβert z Bellheim, głos zabrał Pan Maciej Bratborski Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. który między innymi powiedział:

„Co więcej, wielu z nas, pamiętając o wszystkich tych złych doświadczeniach przeszłości, bo pamięci historycznej nie da się i nie można zatrzeć, chce wybiegać w przyszłość, chce budować świat wolny od uprzedzeń i nienawiści, chce tworzyć warunki do zgodnego współistnienia państw i narodów, także Narodów Polskiego i Niemieckiego, w historii których tak wiele było przecież chwil trudnych i bolesnych . Piękny przykład i drogowskaz dla takiego myślenia dali nam biskupi polscy już w 1965r. pisząc w liście skierowanym do episkopatu niemieckiego - „przebaczamy i prosimy o przebaczenie...”. W tamtym czasie te historyczne dziś słowa były aktem niezwykłej odwagi, mądrości i dalekowzroczności, a jednocześnie wypływały z poczucia zasad chrześcijaństwa, które stanowi przecież fundament europejskiej cywilizacji . My, współcześnie żyjący, mamy nie tylko szansę, ale i obowiązek, by śladem tych słów podążać, by myślą i czynem realizować tamto głębokie przesłanie. W moim przekonaniu dzisiejsza uroczystość wspaniale wpisuje się w to nauczanie. Jest doskonałym przykładem, że mimo wszelkich negatywnych zaszłości historycznych Narody Polski i Niemiecki mogą ze sobą współżyć w pokoju. Mogą tworzyć wspólną historię wolną od zła, nienawiści i uprzedzeń. Mogą budować teraźniejszość i przyszłość oparte na pamięci o przeszłości, która to przeszłość pozwala nie tylko na lepsze wzajemne zrozumienie i akceptację, ale z czasem staje się fundamentem trwałych przyjaźni miedzy ludźmi. Trzydziestoletnia historia kontaktów i współpracy społeczności gmin Koźmin Wielkopolski i Bellheim jest tego doskonałym przykładem. Mając świadomość, że odsłaniany dziś Pomnik Serca Jezusowego jest wspólną ideą Kręgu Przyjaźni Bellheim – Koźmin oraz koźmińskiego Stowarzyszenia ” Z Pomocy Zrodziła się Przyjaźń”, dzisiejsza uroczystość nabiera jeszcze większego znaczenia. Nie jest bowiem tylko prostym przywróceniem temu miejscu historycznego wyglądu i charakteru, ale jest sui generis kamieniem milowym wytyczającym nowe szlaki w kontaktach pomiędzy mieszkańcami Koźmina i Bellheim, a patrząc szerzej pomiędzy Polakami i Niemcami. To gest, którego znaczenia nie da się przecenić.”.

Następnie wystąpił Pan Bolesław Kasprzak Prezes Stowarzyszenia „Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. – Bellheim”, gdzie w krótkich słowach przypomniał restytuowanie pomnika:

Kiedy w 2009 roku, rozmawialiśmy z panią Irmą Geiβert, (o stosunkach polsko-niemieckich) o bolesnej historii Polski i Niemiec, poruszyłem sprawę zniszczonych w czasie okupacji pomników do których mieszkańcy mojego miasta, zawsze odnosili się i odnoszą z czcią i szacunkiem. Wtedy to zaproponowałem byśmy wspólnie przez nasze Stowarzyszenia restytuowali jeden z pomników. Usłyszałem, że to jest dobry pomysł ale przedyskutuje go ze swoimi członkami w Bellheim i da odpowiedź. Na odpowiedź nie było trzeba długo czekać. W Bellheim członkowie Stowarzyszenia jednogłośnie podjęli decyzję o sfinansowaniu restytuowania pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa”. Mocno podkreślił również: „ Nasze Stowarzyszenia w Koźminie Wielkopolskim i w Bellheim dokładają wszelkich starań i dają tego namacalne dowody by współpraca budowana na prawdzie, prowadziła do coraz większego wzajemnego zaufania i pogłębiała naszą przyjaźń. Bowiem wszyscy jesteśmy świadomi, że tylko przyjaźń tak budowana i tak pojmowana może odegrać niezwykle doniosłą rolę w budowaniu wolnej tolerancyjnej, szczęśliwej i zjednoczonej Europy”. „Niech ten Pomnik, usytuowany na starym fundamencie, zbudowanym przez naszych zacnych przodków będzie dla obecnych i przyszłych pokoleń Koźmina Wielkopolskiego oraz przechodzących obok niego ludzi okazją do głębokich myśli i pobudzał do refleksji religijnych”.

Kolejnym mówcą był Pan Tobias Baumgartner Burmistrz Bellheim:

„Teraz, właśnie wtedy, kiedy największe gwiazdy Europy grożą wyblaknięciem, tym bardziej warto zwrócić uwagę na te mniejsze gwiazdy Europy. Gdyż to właśnie od nich zaczerpnęły swoje światło te wielkie gwiazdy – a nie odwrotnie. I taka właśnie gwiazda błyszczy wśród nas i oświetla współpracę między Koźminem i Bellheim. Nie współpracę między urzędami, instytucjami czy władzami. Nie! Ona oświetla współpracę między ludźmi!”

Pani Irma Geiβert Przewodnicząca Stowarzyszenia „Freundschaftskreis Bellheim – Koźmin Wlkp.”., swoje wystąpienie rozpoczęła słowami:

Drodzy mieszkańcy Koźmina, Kochani Przyjaciele z Koźmina Wielkopolskiego i Bellheim, My, piastujący funkcje w Stowarzyszeniu Przyjaźni Bellheim - Koźmin, chcielibyśmy przekazać dzisiaj mieszkańcom Koźmina tę restytuowaną figurę. To dla nas ogromna radość, że możemy przekazać Państwu ten dar. Mamy nadzieję, że przyniesie ona Wam dużo radości i że wielu ludzi będzie się przy niej zatrzymywać, przystawać by ze sobą rozmawiać. Proszę przyjąć ten dar od nas, jest darem serca i pomnikiem, który będzie przypominał o Bellheim”. Dalej mówiła: Szanowni Państwo, „W najróżniejszy sposób staraliśmy się zaznaczyć nasza obecność tutaj i oczywiście również w Bellheim. Na cmentarzu postawiliśmy krzyż, by przypominał czasy, które minęły, czasy, w których możliwe było pokojowe współistnienie. W Bellheim jest fontanna, ta sama, która stoi tutaj w parku – to wszystko są symbole wzajemnego zbliżenia. Figura Jezusa, którą za chwilę poświęcimy, została ufundowana przez nasze Stowarzyszenie. Wiele pracowitych rąk pracowało w Bellheim na zbiórkę pieniędzy, wszystkie pochodzą bowiem ze sprzedaży kawy i ciast. To szczególne wydarzenie, że ta figura mogła wrócić na miejsce, z którego została siłą usunięta w 1939 roku. Niech ten krok, który się właśnie dokonał będzie symbolem naszej trzydziestoletniej przyjaźni”.

Kolejnym mówcą był Pan Gebhard Thomas Poseł do Parlamentu Niemiec w Berlinie, który powiedział między innymi:

„Wielce szanowni, drodzy Państwo, podstawą bliskich i przyjaznych stosunków jest też odpowiedzialne obchodzenie się z przeszłością. Trzeba przypominać o tym, co było, żeby z tego uczyć się dziś i na przyszłość. Jak dobrze, że Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, który my Niemcy zniszczyliśmy w najciemniejszym rozdziale naszej historii, został odrestaurowany. Jest to jednocześnie ważny znak: Prosimy o przebaczenie, mamy nadzieję na pojednanie i na przyszłość w pokoju i przyjaźni”.

Następnie figurę poświęcił ks. mon. Felix Hirsch, długoletni Proboszcz parafii katolickiej p. w. św. Mikołaja w Bellheim, a wspólne modlitwy z wiernymi poprowadził ks. kan. Zygmunt Lewandowski Proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Koźminie Wlkp.

Po zakończonej uroczystości członkowie Stowarzyszeń i zaproszeni Goście udali się do Klubu Seniora na mały poczęstunek z kawą i herbatą.

01października, to pracowity dzień dla naszych Gości z Bellheim. Na dziedzińcu koźmińskiego zamku przygotowali dla mieszkańców Koźmina pokaz i próbę kulinarnych specjałów z Bellheim /Pfalz/. Jedzenia i picia starczyło dla wszystkich, a Ci co nie przyszli niech żałują – trudno.

W godzinach wieczornych w Parku Przyjaźni, Goście z Bellheim w obecności Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. oraz członków Stowarzyszenia „Z pomocy zrodziła się przyjaźń” posadzili na pamiątkę 30-lecia współpracy drzewo /miłorząb dwuklapowy/.Po tej ciężkiej pracy, wszyscy udali się na plac przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego, gdzie pan Butz Heiner Przewodniczący Czerwonego Krzyża w Bellheim przekazał na ręce Pana Bolesława Kasprzaka Prezesa Stowarzyszenia „Z pomocy zrodziła się przyjaźń” karetkę pogotowia wraz z wyposażeniem do udzielania pierwszej pomocy, ze słowami by dobrze służyła mieszkańcom miasta i gminy. Po tej uroczystości wszyscy udali się na spotkanie towarzyskie zorganizowane przez Pana Burmistrza Miasta i Gminy oraz Stowarzyszenie „Z pomocy zrodziła się przyjaźń” z Koźmina Wlkp.

02października o godzinie 8.00 pożegnaliśmy naszych gości, którzy z grupą członków Stowarzyszenia z Koźmina Wlkp. udali się do Częstochowy, by w godzinach popołudniowych w Kaplicy Matki Boskiej Jasnogórskiej uczestniczyć we Mszy św., którą odprawił ks. mon. Felix Hirsch w koncelebrze z ks. prałatem Aleksandrem Genderą Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Z Częstochowy droga wiodła do Krakowa. Po zakwaterowaniu w hotelu i krótkim odpoczynku cała grupa udała się na zwiedzanie Krakowa nocą. Następny dzień 03 października to zwiedzanie z przewodnikiem zabytków i ciekawych miejsc w Krakowie. Wspaniała jak na tę porę roku pogoda, ciepło i słonecznie pozwoliła pokazać gościom piękne królewskie miasto Kraków. Z Krakowa, dnia 4 października udaliśmy się do Wadowic, gdzie Goście zwiedzili kościół i dom w którym mieszkał błogosławiony Papież Jan Paweł II .Oczywiście zakupione zostały dla wszystkich pyszne kremówki. Z Wadowic do Oświęcimia, by zwiedzić „Obóz zagłady Auschwitz”. Dalej autostradą do Wrocławia, gdzie na 130 km pożegnaliśmy się z naszymi Gośćmi powracającymi do Bellheim a my już nową obwodnicą Wrocławia jechaliśmy do Koźmina Wlkp.

Tekst opracował: Bolesław Kasprzak

Zdjęcia: Karol Gościniak, Bolesław Kasprzak, PaulinaPauter

 
Zaproszenie PDF Print

 
Rodzinny Rajd Rowerowy Stowarzyszenia PDF Print
Kolejny „Rodzinny Rajd Rowerowy Stowarzyszenia” z metą w Skałowie.
Nie minęły jeszcze echa pobytu w Bellheim a członkowie Stowarzyszenia korzystając z dobrej pogody w dniu 23.06.2011r. w godzinach po południowych wybrali się na kolejny Rodzinny Rajd Rowerowy po gminie Koźmin Wlkp. Trasa Rajdu wiodła przez Staniew, Wrotków, Serafinów gdzie  zwiedzono zabytkowy drewniany kościółek p.w. św. Rozalii, dalej przez Mokronos do Skałowa. W Skałowie na uczestników czekała wspaniała biesiada. Kiełbaski i kaszanka z grilla, kwaszone ogórki i chleb ze smalcem, oraz dobre pieczywo przygotowane przez Panie ze Stowarzyszenia. Wszyscy starsi i dzieci bawili się świetnie, żal było wracać do domów.

 
30 lat współpracy PDF Print

 


W dniu 25 maja do Bellheim udali się członkowie Stowarzyszenia „Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. – Bellheim”, na uroczyste obchody 30 - letniej współpracy. Stowarzyszenie Freundschaftskreis Bellheim – Koźmin Wlkp. przygotowało bardzo bogaty program. Niespodzianką był dla nas wyjazd nad Jezioro Bodeńskie w Szwajcarii. Przejazd wokół Jeziora Bodeńskiego. Zwiedzaliśmy miasto Konstanz, w nim muzeum Zeppelin, wyspę Mainau miasto St. Stein, wodospady na Renie. Nocleg zorganizowano w obiekcie hotelowym położonym 60 m od Jeziora obok pięknego Zamku, obecnie siedziby Wydziału Muzycznego Uniwersytetu w Darmstadt. W sobotę rano część uczestników udała się do Germersheim, by wziąć udział w uroczystym wodowaniu na Renie, wykonanej na wzór rzymski starej galery. Pozostali członkowie udali się do urokliwego miasteczka St. Martin. W godzinach popołudniowych wszyscy spotkali się na Placu Koźmina. Krótki posiłek na wolnym powietrzu i po nim nastąpiło oficjalne rozpoczęcie uroczystości Jubileuszowych. W swoich wystąpieniach burmistrzowie, starostowie powiatów, prezesi Stowarzyszeń podkreślali znaczenie 30-letniej współpracy mieszkańców, Gmin i Stowarzyszeń dla rozwoju Polsko- Niemieckiej przyjaźni. Po wystąpieniu przedstawicieli władz samorządowych oraz deputowanych do Bundestagu Burmistrz Bellheim Tobias Baumgartner, Burmistrz Koźmina Wlkp. Maciej Bratborski, prezes Stowarzyszenia Freundschaftskreis Bellheim –Koźmin Wlkp., prezes Stowarzyszenia „Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. –Bellheim dokonali odsłonięcia fontanny. Fontanna w Bellheim jest kopią fontanny znajdującej się w Parku Koźmińskim. Burmistrz Maciej Bratborski, przekazał fontannę mieszkańcom Bellheim, jako dar mieszkańców Koźmina na pamiątkę 30-letniej współpracy i przyjaźni wręczając równocześnie burmistrzowi Bellheim tabliczki mosiężne z napisem „Dar mieszkańców Koźmina Wlkp. z okazji 30-lecia związków partnerskich”. Po tej uroczystości udaliśmy się na kawę do rodzin goszczących. O godzinie 18.00 w Festhalle rozpoczął się wieczór towarzyski członków Stowarzyszeń i zaproszonych gości. Prezes Stowarzyszenia „Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. – Bellheim”, na pamiątkę 30-letnich kontaktów, przyjaźni i współpracy wręczył pani Prezes Stowarzyszenia „Freundschaftskreis Bellheim - Koźmin Wlkp.” wyrzeźbione w drewnie lipowym herby Gmin. Przy dobrej orkiestrze, kuchni, winie i wspaniałej atmosferze czas szybko płynął a o północy wniesiono ogromny i bardzo smaczny tort.


W niedzielę rano wszyscy członkowie Stowarzyszeń przybyli na mszę św. do kościoła św. Mikołaja

Na zakończenie mszy św. proboszczowie parafii z Koźmina Wlkp. ks. kan. Marek Spychała, ks. kan. Zygmunt Lewandowski oraz Maciej Bratborski burmistrz Koźmina Wlkp. i Bolesław Kasprzak prezes Stowarzyszenia podziękowali ks. Prałatowi Feliks Hirsch, za 30-lat pracy na rzecz wspólnego dobra mieszkańców Bellheim i Koźmina Wlkp. Po zakończonej mszy św. nastąpiło pożegnanie z przyjaciółmi. Jeszcze krótkie odwiedzenie cmentarza zapalenie zniczy na grobach członków Stowarzyszenia i powrót do Koźmina Wlkp.

 
Życzenia wielkanocne PDF Print

Niech Zmartwychwstanie Pańskie,

które niesie odrodzenie duchowe,

napełni wszystkich spokojem i wiarą,

da siłę w pokonywaniu trudności

i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.


Radosnych Świąt życzą,

członkowie Stowarzyszenia

„Z pomocy zrodziła się przyjaźń

Koźmin Wlkp. – Bellheim”

 
Byliśmy w Bellheim PDF Print

W dniach 09-10 października 2010 roku, na zaproszenie Freundschaftskreis Bellheim – Koźmin Wlkp., przebywała w Bellheim, grupa przedstawicieli Stowarzyszenia „Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. –Bellheim”. Przedstawiciele Koźmina Wlkp. zostali zaproszeni do uczestnictwa  w dorocznym Bauernmarkt 2010. Na Jarmarku Stowarzyszenie z Koźmina zaprezentowało 2 stoiska. Na jednym wyroby firm z Koźmina i nie tylko: „Lotos” ozdoby choinkowe, „Adpal”  świeczki, ‘Koszyczek” wyroby z wikliny, konewki z blachy ocynkowanej i wiadra, oraz „Ogrodnictwo Konrad Tomczak’ kwiaty białe i czerwone cyklameny. Na stoisku drugim wyroby wędliniarskie firm Konarczak z Pogorzeli, Mróz z Borku, „Hand-Mięs” z Miąskowa, „P.H.U. PETROL”  smalec wyborny, Pasieka Błażejczak miód pszczeli oraz z „Mleczarni Koźmin Wlkp.” ser salami. Dużym powodzeniem cieszyła się biała kiełbasa wielkopolska z Firmy Konarczak  serwowana na ciepło z polską musztardą, chleb ze smalcem i kwaszonym ogórkiem.

Sobotę wieczorem  w wypełnionej po brzegi sali Browaru w Bellheim z okazji święta  Oktoberfest odbył się wybór nowego Lorda Bellheimer Bier na rok 2010/2011. W prezentacji Princes uczestniczyła również nasza koleżanka  Małgorzata Michalska. Wystąpiła w regionalnym stroju koźmińskim czym wzbudziła ogromne zainteresowanie. Przy dobrej golonce po bawarsku, piwie Bellheimer Bier Lord i zespołach muzycznych zabawa trwała do północy.

W niedzielę wszyscy uczestnicy Bauernmarkt uczestniczyli we mszy św. odprawionej pod dużym namiotem obok targowiska i placu zabaw przez ks. Feliksa Hirsch proboszcza parafii św. Mikołaja w Bellheim. Po południu odbył się przemarsz uczestników Bauernmarkt , ulicami Bellheim. Jak na przyjaciół o 30 letnim stażu przystało w przemarszu wspólnie szły Stowarzyszenia „Z pomocy zrodziła się przyjaźń” i „Freundschaftskreis”. Jarmark zakończył się w niedzielę wieczorem.

Zdjęcia w galerii.
 
Wyjazd do Budapesztu został odwołany ze względu na panujące powodzie na terenie kraju. PDF Print
w dniach 27.05.do 30.05. 2010 Stowarzyszenie dla członków organizuje wyjazd autokarowy do Budapesztu i nad Balaton do Balatonmariafürdo, gminy współpracującej z Koźminem Wielkopolskim
 
Zebranie Sprawozdawcze PDF Print
06.04.2010 odbyło się Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia z działalności za 2009 rok
 
Bal Karnawałowy PDF Print

Dnia 23.01.2010 odbył się VII Bal Karnawałowy Stowarzyszenia.

Zdjęcia wkrótce pojawią się w galerii.

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 Next > End >>

Page 6 of 7
www.koz-bell.pl