Wtorek, 18 czerwca 2024,  Dziś imieniny :Elżbiety, Marka, Pauli
     
Życzenia Bożonarodzeniowe 2018 PDF Print

 Niech moc wigilijnego wieczoru przyniesie pokój i radośnie poruszy nasze serca,                   wzniecając w nich miłość i życzliwość dla bliźnich.                                                                 Każda chwila Świąt niech żyje w nas własnym pięknem, byśmy mogli w Bożym                   Narodzeniu dostrzec tak jak betlejemscy pasterze naszego Zbawiciela.                                 Nowy Rok niech przyniesie zdrowie i nadzieję na pomyślne spełnienie                                   wszelkichh  zamierzeń.

 Z okazji Świąt Bożego Narodzenia serdeczne życzenia składa,

    BolesławKasprzak                                                                                                                                                              Prezes Stowarzyszenia                                                                                                                                                      „Z pomocy zrodziła przyjaźń                                                                                                                                            Koźmin Wlkp.- Bellheim.”

Koźmin Wlkp. Boże Narodzenie 2018 r.

 
Życzenia wielkanoce 2018 PDF Print

 
Życzenia Bożonarodzeniowe 2017 PDF Print

 
Życzenia Wielkaocne 2017 PDF Print
 
XIV Zabawa Karnawałowa PDF Print
W dniu 28.01.2017 r. odbyła się XIV Zabawa Karnawałowa Stowarzyszenia. „Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. – Bellheim”.
 
PDF Print
 
PDF Print
 
Jubileusz 35-lat kontaktów..... PDF Print

Jubileusz

35-lat kontaktów, przyjaźni i współpracy

Między mieszkańcami

Koźmina Wielkopolskiego i Bellheim.

 

Człowiek potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem potrzebuje mieć przyjaciela.

C.E. Goethe, powiedział ,,Nawet gdybyś dał człowiekowi wszystkie wspaniałości świata, nic mu to nie pomoże, jeśli nie ma przyjaciela, któremu mógłby o tym powiedzieć”.                                                                                                                                                                W każdym z nas jest taka potrzeba przyjaźni i miłości, którą może ofiarować nam każdy człowiek. Nic nie jest w stanie go zastąpić.        I tym bardziej dzisiaj, kiedy ludzie częściej ze sobą rywalizują niż żartują, kiedy ważne są pieniądze i pozycja społeczna, przyjaciel jest kimś nie zbędnym do życia. Bo przecież wszystko kiedyś przemija - sława, pieniądze, uroda, zdrowie. Zostaje tylko to co najcenniejsze - miłość i przyjaźń, dlatego te wartości legły u podstaw działania ludzi zgromadzonych w Stowarzyszeniach w Koźminie Wielkopolskim i w Bellheim.

  Każdy Jubileusz jest niezwykłym świętem i wydarzeniem w trakcie którego dokonuje się oceny dotychczasowych osiągnięć oraz wyznacza się nowe cele i zadania. Jubileusz skłania także do refleksji, wspomnień i przemyśleń. Upłynęło 35 lat od kiedy grupa pełnych zapału ludzi z Bellheim postanowiła pomagać Polakom w Polsce. Dobrze pamiętamy te początki. Stan wojenny, aresztowania, więzienia różnego rodzaju prześladowania przeciwników politycznych i tych co byli za zmianami ustroju. Pamiętamy stwarzane przez ówczesne władze trudności Tym, którzy nieśli nam pomoc materialną i jakże ważne wsparcie duchowe. Wraz z upływem czasu i zmian, które zaszły w Polsce, zmieniła się forma współpracy między mieszkańcami Koźmina Wielkopolskiego i Bellheim.

Przede wszystkim pokonaliśmy nieufność i zaprzyjaźniliśmy się a to przyczyniło się do rozpoczęcia  współpracy. W listopadzie 2002 roku w Bellheim a w marcu 2003 roku w Koźminie Wlkp. założono Stowarzyszenia. To dzięki prezesom i osobom, które skupiają się     w Stowarzyszeniach powstaje w tym minionym czasie wiele ciekawych form współpracy i nowych idei niezwykle twórczych, mobilizujących ludzi do działania i integrujących obce do niedawna społeczności.

W roku 2016  upłynęło 35 lat od pierwszych kontaktów. Na obchody tej rocznicy Stowarzyszenie „Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. – Bellheim” przygotowało bogaty w wydarzenia Program.                                                                                                      W dniu 19.05.2016 r. wspólnie z panem Maciejem Bratborskim burmistrzem Koźmina Wielkopolskiego powitaliśmy w Krzyżowej gości z Bellheim. Krzyżowa to mała wieś na Dolnym Śląsku. Tu krzyżują się i łączą polskie i niemieckie doświadczenia XX wieku       a takie słowa jak pokój, demokracja i pojednanie stają się  25 lat później po przełomie 1989 roku- odczuwalne i namacalne dla nowych pokoleń. I w takiej atmosferze przebiegało całe spotkanie. Prezes Stowarzyszenia zorganizował Konferencję na której  wykłady,: nr 1. „Znaczenie traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy dla Polski i Niemiec”, nr 2. „Polska i Niemcy po podpisaniu Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy w świetle faktów”, wygłosił dr hab. Waldemar Czachór z Uniwersytetu Wrocławskiego. Po Konferencji nastąpił wyjazd  do Książa k/Wałbrzycha. Po powrocie wszyscy zwiedzili Centrum Fundacji Krzyżowa a na uroczystą kolację udali się do restauracji „U Hrabiego”.

Wczesnym rankiem po śniadaniu wszyscy udali się do Wrocławia – Stolicy Europejskiej Kultury 2016. Przy pięknej pogodzie               z drobnymi przygodami zwiedzaliśmy Starówkę Wrocławską wraz z Ostrowem Tumskim. Wieczorem zmęczeni jedziemy do Krotoszyna do „Zajazdu Pod Szyszkami”, gdzie właściciele, członkowie naszego Stowarzyszenia a zarazem  sponsorzy, czekali na Nas z przepyszną kolacją na wolnym powietrzu. Po wspólnym biesiadowaniu w godzinach wieczornych przybyliśmy do Koźmina Wlkp.

21.05.2016 r. sobota to był dzień uroczystości Jubileuszowych. Przed południem odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego         i wręczenie laureatom nagród w koźmińskim Ratuszu. Goście zwiedzali okolice Koźmina i miejsca w mieście związane z 35-letnią Współpracą.

Wieczorem o godzinie 18.00 w „Zajeździe Pod Szyszkami” odbyło się uroczyste spotkanie Stowarzyszeń z udziałem władz Miasta         i Gminy Koźmina Wielkopolskiego.                                                                                                                                                                     Oficjalnie wystąpili:

 pan Maciej Bratborski burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski:

„Szczególnym zbiegiem okoliczności a może zrządzeniem losu mieszkańcy Bellheim swe otwarte serca i pomoc zdecydowali się skierować właśnie tu, do Koźmina Wielkopolskiego. Mówię o zrządzeniu losu choć wiem, że jak wszystko  co dzieje się wokół nas zależy od ludzi i to konkretni ludzie są siłą sprawczą zdarzeń, które następują. Można by dziś wskazać całą rzeszę osób, które przyczyniły się do tego pierwszego spotkania naszych społeczności. Z pewnością nie sposób wymienić ich wszystkich, ale nie sposób,  z mojej perspektywy, nie wspomnieć przy okazji dzisiejszego spotkania o Księdzu prałacie Goju, o księdzu prałacie Hirsch, o Państwu Geiβert. Te osoby jawią mi się jako kamienie milowe nie tylko tej pierwszej wizyty ale i tego wszystkiego co nastąpiło później. A działo się przecież wiele. Nawiązane pierwsze kontakty zaowocowały wzajemną sympatią, która w niedługim czasie przerodziła się w szczerą znajomość i przyjaźń. Poszerzał się też krąg osób, które angażowały się w tę rodzącą się współpracę, już nie tylko o charakterze pomocy humanitarnej ale czysto ludzką, pozwalająco człowiekowi spotkać się z drugim człowiekiem, rozmawiać o życiu codziennym, razem przeżywać radości i smutki, razem dyskutować o szansach i zagrożeniach dla naszej cywilizacji jakie niesie współczesny świat. Sam, mniej więcej od połowy lat 90-tych ubiegłego wieku miałem okazję i przyjemność uczestniczyć. Pamiętam atmosferę tamtych spotkań, wtedy najczęściej odbywających się w gościnnych progach plebanii ks. Goja, pamiętam też szczerą serdeczność i chęć kontynuowania tych kontaktów jakie z rozmów wtedy odbytych epatowały. Ostatecznie doprowadziło one przecież do podpisania oficjalnej umowy o partnerstwie i współpracy pomiędzy Bellheim i Koźminem Wlkp. w 2002r. Trzeba w tym miejscu podkreślić otwartość i determinację Pana burmistrz Bolesława Kasprzaka, który do dziś jako Prezes Stowarzyszenie jest inspiratorem i spirytus movens tej współpracy. Nie sposób też nie docenić otwartości i szczerej dobrej woli zinstytucjonalizowania naszych kontaktów            dr Joahima Heinz i Dietera Adama”.

pan Bolesław Kasprzak prezes Stowarzyszenia „Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. -  Bellheim” –

„My w Koźminie Wlkp. możemy być dumni i mówić o tym wszystkim co zrobiliśmy i robimy by zbliżyć do siebie Polaków i Niemców, by żyć ze sobą jak dobrzy sąsiedzi. Możemy być dumni  z tego, że tu na dole w gminie Koźmin Wielkopolski i w gminie Bellheim a nie jak to się często dzieje na szczytach rządowych władz, dołożyliśmy swoją cegiełkę do umacniania więzi Rodziny Narodów Europejskich. Dziś wiele się dzieje w Polsce w Niemczech i Europie. Czeka Nas wiele trudnych wyzwań trudnych do rozwiązania.     Ale zawsze jest nadzieja. Trzeba też pamiętać, że nadzieja nie jest przekonaniem, że dana sprawa dobrze się skończy. Nadzieja to pewność, że  podjęcie tych wyzwań ma sens, niezależnie od tego jaki będzie finał. Każdy z Nas chciałby by Nasze kraje były dla Nas dobrymi Ojczyznami, a Europa dostatnim i bezpiecznym domem. Do tego musimy dążyć i to musimy osiągnąć. Musimy wszyscy w tą ideę uwierzyć i to niech będzie Naszym celem.”

pani Irma Geiβert przewodnicząca Stowarzyszenia ”Freundschaftskreis Bellheim – Koźmin Wlkp”. –

„Ostatnie 25 lat należy do najbardziej owocnych i najbardziej intensywnych w długiej i zmiennej historii obu naszych krajów. Niemcy   i Polskę łączą obecnie bardzo przyjacielskie stosunki na wielu płaszczyznach. W ciągu tych 25 lat uczestniczyliśmy w wielu przyjacielskich spotkaniach. Teraz po 35 latach, nastąpił nieco gorszy okres: wydaje się jakby nasze kraje znów się od siebie oddalały. Dlatego tym ważniejszą sprawą jest przypomnienie właśnie teraz wszystkiego co wspólne i pozytywne. Właśnie teraz nie chcemy i nie możemy oddalić się od siebie. Wręcz przeciwnie, będziemy się starać o pogłębienie naszych stosunków. Mnóstwo powodów przemawia za tym, aby dalej kochać Polskę i ludzi tam żyjących. Nie dajmy się oślepić poprze wydarzenia na „Gorze”, ponieważ prawdziwe partnerstwo powstaje u podstaw, tam gdzie ludzie żyją i spotykają się z sobą.”

pan Hermann-Josef Schwab, radny  Rady Gminy w  Bellheim,  w zastępstwie pana burmistrza  Paula Gärtnera –

„Gmina Bellheim utrzymuje partnerskie stosunki z francuskim miastem Le Perray en Yvelines pod Wersalem oraz z Waszym pięknym miastem Koźmin Wielkopolski. Miałem zaszczyt odwiedzić w ciągu dwóch tygodni oba miasta partnerskie, oba po raz pierwszy.

W obu wypadkach znalazłem potwierdzenie dla słów amerykańskiego pisarza Williama Faulknera: „Przeszłość żyje. Właściwie to nawet nie jest przeszłością“. Nasza wspólna historia sięga czasów średniowiecza. Miała ona dobre i niestety także bardzo złe okresy. Wszyscy wiemy, o czym mówię.

Partnerstwo i przyjaźń pomiędzy Koźminem Wielkopolskim i Bellheim może kwitnąć, ponieważ zarówno dobre jak i złe strony naszej wspólnej historii nie zostaną zapomniane czy też wypierane z pamięci. Są one fundamentem naszych stosunków, czy to nam się podoba czy nie.  

Wspólna przyszłość Polski i Niemiec w Europie powstaje mianowicie nie przez wyparcie z pamięci przeszłości, ale przez przejęcie odpowiedzialności za przyszłość zachowując świadomość o przeszłości. 
Szanowny Panie Bolesławie i Ty, droga Irmo, Państwo oboje przejęliście wspólnie tę odpowiedzialność poprzez pracę obu stowarzyszeń partnerskich. Za to dziękujemy Państwu  z całego serca!”

Po  odczytaniu nadesłanych listów gratulacyjnych wzniesiono wspólny toast za dalszy rozwój współpracy i przyjaźni. Osobom               z Koźmina Wlkp. i Bellheim za wieloletnią pracę na rzecz umacniania przyjaźni między mieszkańcami Koźmina Wlkp. i Bellheim wręczono pamiątkowe medale ufundowane przez Stowarzyszenie „Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. – Bellheim” oraz Fundację Współpracy Polsko Niemieckiej w Warszawie. Prezes Stowarzyszenia „Freundschaftskreis Bellheim_Koźmin Wlkp.” wręczyła uczestnikom uroczystości z Koźmina Wlkp. album fotograficzny o Bellheim. Po części oficjalnej uczestnicy zwiedzili wystawę prac nadesłanych na Konkurs Plastyczny związany z 35–leciem Współpracy i Przyjaźni mieszkańców Koźmina Wlkp.               i Bellheim. W czasie spotkania na dużym ekranie wyświetlane były filmy i slajdy ze wspólnych spotkań i podróży po Europie oraz obrazujące dorobek współpracy. W uroczystościach wzięła  udział delegacja „Deutsch - Polnischer Kulturverein e.V.Seesen” z jej prezesem Bernward Steinkraus, przedstawiciele Stowarzyszenia z Francji „Le Parrey – Bellheim oraz przyjaciele Holandii z Made    Cor i Annelies Huijgens. Zabawa przy dobrej orkiestrze i wspomnienia wspólnie przeżytych chwil towarzyszyły Wszystkim przez  cały wieczór. W niedzielę rano wszyscy spotkali się na uroczystej Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa     i Męczennika.

Po Mszy Św. tradycyjnie była wspólna  fotografia przy grocie Matki Boskiej i  pożegnanie gości.

Opracował: Bolesław Kasprzak

Zdjęcia : Mirosław Goliński, Bolesław Kasprzak

Krzyżowa – Książ – Wrocław – Krotoszyn – Koźmin Wielkopolski.

 
Obchody 35-lecia pomocy, współpracy i przyjaźni PDF Print
 
25. rocznica podpisania Traktatu między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy PDF Print

W 2016 roku mija 25. rocznica podpisania Traktatu między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Traktat stanowił kamień milowy w stosunkach polsko-niemieckich. Tworzył ramy dla pojednania i partnerskiego kształtowania stosunków dwustronnych na płaszczyźnie politycznej, ale również dla różnych form współpracy społeczeństwa obywatelskiego, których korzenie sięgały daleko wstecz, jeszcze okresu sprzed transformacji ustrojowej, i które teraz mogły nabrać prawdziwego rozpędu. Dzięki traktatowi ludzie zaczęli zwracać się ku sobie, budować zaufanie i zawierać przyjaźnie. Jego jubileusz stanowi zatem powód do świętowania – w równej mierze dla elit politycznych jak i dla obu społeczeństw

To zdjęcie historycznej Umowy między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec na dobre sąsiedztwo i przyjacielską współpracę (źródło: Ministerstwo spraw zagranicznych - Polityczne archiwum).

Vertrag zwischen der Bundesrepublik Deutschland und der Republik Polen über gute Nachbarschaft und freundschaftliche Zusammenarbeit (Quelle: Auswärtiges Amt – Politisches Archiv)

Umowa o dobrym sąsiedztwie i przyjacielskiej współpracy.
Vertrag über gute Nachbarschaft und freundschaftliche Zusammenarbeit

 


 

 
25-letni Traktat w 35-letnim Jubileuszu PDF Print

fundacja polsko-niemieckalogo

Bolesław Kasprzak Prezes Stowarzyszenia „Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. – Bellheim”, w ramach linii projektowej 25x25 opracował Projekt „ 25-letni Traktat w 35-letnim Jubileuszu – wspaniałej współpracy i przyjaźni mieszkańców Koźmina Wlkp. i Bellheim”.

Projekt został pozytywnie zweryfikowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, która przyznała na realizację Jubileuszu granty. Obchody finansuje również Stowarzyszenie oraz Urząd Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski.

Celem Projektu jest pokazanie dorobku współpracy na polu społecznym, gospodarczym i kulturalnym. Pokazanie ile można osiągnąć działając wspólnie poprzez Stowarzyszenia. Stowarzyszenie organizując Polsko-Niemiecką Konferencję w Krzyżowej zaprosiło jako wykładowców profesorów Uniwersytetu Warszawskiego z Katedry Germanistyki. Będzie również prowadzona przez grupy osób ze Stowarzyszeń z Koźmina Wielkopolskiego, Bellheim, Le Parrey z Francji i delegacji z Drimmelen, szeroka dyskusja o sprawach przeszłych i przyszłych jakie będą stawać przed Nami w Naszych krajach i Europie.

W projekcie biorą udział dzieci i młodzież ze Szkół Koźmińskich, startując w Konkursie Plastycznym „35-lecie przyjaźni i współpracy mieszkańców Koźmina Wielkopolskiego i Bellheim”.

Gościom przybyłym na obchody Jubileuszu pokarzemy Nasze Miasto i obiekty, które powstały z inicjatywy Stowarzyszeń: „ Z pomocy zrodzila się przyjaźń Koźmin Wlkp. – Bellheim“ i Freundschaftskreis Bellheim – Koźmin Wlkp.“

W Koźminie Wielkopolskim, wspólnym Spotkaniem zakończymy obchody Jubileuszowe i podsumujemy dorobek 35 lat pomocy, współpracy i przyjaźni. W niedzielę o godzinie 8.45 w kościele pw. Św. Stanisław Biskupa Męczennika zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za 35 lat wspólnych spotkań z udziałem gości z Bellheim, Drimmelen i Le Parrey.

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 Next > End >>

Page 1 of 7
www.koz-bell.pl