Piątek, 26 kwietnia 2024,  Dziś imieniny :Marii, Marzeny, Ryszarda
     
PDF Print

30 lat przyjaźni i współpracy mieszkańców
Koźmina Wielkopolskiego i Bellheim.

30 września - 1 października 2011 roku

30 września i 1 października 2011 roku Stowarzyszenia „Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. – Bellheim” oraz „Freundschaftskreis Bellheim – Koźmin Wlkp.” wraz z mieszkańcami Koźmina Wielkopolskiego obchodzili 30-lecie współpracy i przyjaźni. 30 września we wczesnych godzinach rannych przybyli do Koźmina Wlkp. goście z Bellheim. Tradycyjnie, zamieszkali u zaprzyjaźnionych rodzin. Po krótkim odpoczynku i śniadaniu udali się na spotkanie do Parku Przyjaźni, by z przewodnikiem wyruszyć na zwiedzanie miasta. Po południu zaś był wspólny obiad z Burmistrzem Miasta i Gminy. O godzinie 17.00 goście i mieszkańcy miasta spotkali się w kościele farnym p. w. św. Wawrzyńca na uroczystej Mszy św., której przewodniczył ks. prałat dr Aleksander Gendera Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Po Mszy św. wyruszyła procesja na plac Najświętszej Marii Panny do restytuowanego pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa. Restytuowanie pomnika sfinansowali członkowie Stowarzyszenia „Freundschaftskreis Bellheim – Koźmin Wlkp.” Po odsłonięciu pomnika przez Prezesów Stowarzyszeń Bolesława Kasprzaka z Koźmina i Irmę Geiβert z Bellheim, głos zabrał Pan Maciej Bratborski Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. który między innymi powiedział:

„Co więcej, wielu z nas, pamiętając o wszystkich tych złych doświadczeniach przeszłości, bo pamięci historycznej nie da się i nie można zatrzeć, chce wybiegać w przyszłość, chce budować świat wolny od uprzedzeń i nienawiści, chce tworzyć warunki do zgodnego współistnienia państw i narodów, także Narodów Polskiego i Niemieckiego, w historii których tak wiele było przecież chwil trudnych i bolesnych . Piękny przykład i drogowskaz dla takiego myślenia dali nam biskupi polscy już w 1965r. pisząc w liście skierowanym do episkopatu niemieckiego - „przebaczamy i prosimy o przebaczenie...”. W tamtym czasie te historyczne dziś słowa były aktem niezwykłej odwagi, mądrości i dalekowzroczności, a jednocześnie wypływały z poczucia zasad chrześcijaństwa, które stanowi przecież fundament europejskiej cywilizacji . My, współcześnie żyjący, mamy nie tylko szansę, ale i obowiązek, by śladem tych słów podążać, by myślą i czynem realizować tamto głębokie przesłanie. W moim przekonaniu dzisiejsza uroczystość wspaniale wpisuje się w to nauczanie. Jest doskonałym przykładem, że mimo wszelkich negatywnych zaszłości historycznych Narody Polski i Niemiecki mogą ze sobą współżyć w pokoju. Mogą tworzyć wspólną historię wolną od zła, nienawiści i uprzedzeń. Mogą budować teraźniejszość i przyszłość oparte na pamięci o przeszłości, która to przeszłość pozwala nie tylko na lepsze wzajemne zrozumienie i akceptację, ale z czasem staje się fundamentem trwałych przyjaźni miedzy ludźmi. Trzydziestoletnia historia kontaktów i współpracy społeczności gmin Koźmin Wielkopolski i Bellheim jest tego doskonałym przykładem. Mając świadomość, że odsłaniany dziś Pomnik Serca Jezusowego jest wspólną ideą Kręgu Przyjaźni Bellheim – Koźmin oraz koźmińskiego Stowarzyszenia ” Z Pomocy Zrodziła się Przyjaźń”, dzisiejsza uroczystość nabiera jeszcze większego znaczenia. Nie jest bowiem tylko prostym przywróceniem temu miejscu historycznego wyglądu i charakteru, ale jest sui generis kamieniem milowym wytyczającym nowe szlaki w kontaktach pomiędzy mieszkańcami Koźmina i Bellheim, a patrząc szerzej pomiędzy Polakami i Niemcami. To gest, którego znaczenia nie da się przecenić.”.

Następnie wystąpił Pan Bolesław Kasprzak Prezes Stowarzyszenia „Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. – Bellheim”, gdzie w krótkich słowach przypomniał restytuowanie pomnika:

Kiedy w 2009 roku, rozmawialiśmy z panią Irmą Geiβert, (o stosunkach polsko-niemieckich) o bolesnej historii Polski i Niemiec, poruszyłem sprawę zniszczonych w czasie okupacji pomników do których mieszkańcy mojego miasta, zawsze odnosili się i odnoszą z czcią i szacunkiem. Wtedy to zaproponowałem byśmy wspólnie przez nasze Stowarzyszenia restytuowali jeden z pomników. Usłyszałem, że to jest dobry pomysł ale przedyskutuje go ze swoimi członkami w Bellheim i da odpowiedź. Na odpowiedź nie było trzeba długo czekać. W Bellheim członkowie Stowarzyszenia jednogłośnie podjęli decyzję o sfinansowaniu restytuowania pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa”. Mocno podkreślił również: „ Nasze Stowarzyszenia w Koźminie Wielkopolskim i w Bellheim dokładają wszelkich starań i dają tego namacalne dowody by współpraca budowana na prawdzie, prowadziła do coraz większego wzajemnego zaufania i pogłębiała naszą przyjaźń. Bowiem wszyscy jesteśmy świadomi, że tylko przyjaźń tak budowana i tak pojmowana może odegrać niezwykle doniosłą rolę w budowaniu wolnej tolerancyjnej, szczęśliwej i zjednoczonej Europy”. „Niech ten Pomnik, usytuowany na starym fundamencie, zbudowanym przez naszych zacnych przodków będzie dla obecnych i przyszłych pokoleń Koźmina Wielkopolskiego oraz przechodzących obok niego ludzi okazją do głębokich myśli i pobudzał do refleksji religijnych”.

Kolejnym mówcą był Pan Tobias Baumgartner Burmistrz Bellheim:

„Teraz, właśnie wtedy, kiedy największe gwiazdy Europy grożą wyblaknięciem, tym bardziej warto zwrócić uwagę na te mniejsze gwiazdy Europy. Gdyż to właśnie od nich zaczerpnęły swoje światło te wielkie gwiazdy – a nie odwrotnie. I taka właśnie gwiazda błyszczy wśród nas i oświetla współpracę między Koźminem i Bellheim. Nie współpracę między urzędami, instytucjami czy władzami. Nie! Ona oświetla współpracę między ludźmi!”

Pani Irma Geiβert Przewodnicząca Stowarzyszenia „Freundschaftskreis Bellheim – Koźmin Wlkp.”., swoje wystąpienie rozpoczęła słowami:

Drodzy mieszkańcy Koźmina, Kochani Przyjaciele z Koźmina Wielkopolskiego i Bellheim, My, piastujący funkcje w Stowarzyszeniu Przyjaźni Bellheim - Koźmin, chcielibyśmy przekazać dzisiaj mieszkańcom Koźmina tę restytuowaną figurę. To dla nas ogromna radość, że możemy przekazać Państwu ten dar. Mamy nadzieję, że przyniesie ona Wam dużo radości i że wielu ludzi będzie się przy niej zatrzymywać, przystawać by ze sobą rozmawiać. Proszę przyjąć ten dar od nas, jest darem serca i pomnikiem, który będzie przypominał o Bellheim”. Dalej mówiła: Szanowni Państwo, „W najróżniejszy sposób staraliśmy się zaznaczyć nasza obecność tutaj i oczywiście również w Bellheim. Na cmentarzu postawiliśmy krzyż, by przypominał czasy, które minęły, czasy, w których możliwe było pokojowe współistnienie. W Bellheim jest fontanna, ta sama, która stoi tutaj w parku – to wszystko są symbole wzajemnego zbliżenia. Figura Jezusa, którą za chwilę poświęcimy, została ufundowana przez nasze Stowarzyszenie. Wiele pracowitych rąk pracowało w Bellheim na zbiórkę pieniędzy, wszystkie pochodzą bowiem ze sprzedaży kawy i ciast. To szczególne wydarzenie, że ta figura mogła wrócić na miejsce, z którego została siłą usunięta w 1939 roku. Niech ten krok, który się właśnie dokonał będzie symbolem naszej trzydziestoletniej przyjaźni”.

Kolejnym mówcą był Pan Gebhard Thomas Poseł do Parlamentu Niemiec w Berlinie, który powiedział między innymi:

„Wielce szanowni, drodzy Państwo, podstawą bliskich i przyjaznych stosunków jest też odpowiedzialne obchodzenie się z przeszłością. Trzeba przypominać o tym, co było, żeby z tego uczyć się dziś i na przyszłość. Jak dobrze, że Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, który my Niemcy zniszczyliśmy w najciemniejszym rozdziale naszej historii, został odrestaurowany. Jest to jednocześnie ważny znak: Prosimy o przebaczenie, mamy nadzieję na pojednanie i na przyszłość w pokoju i przyjaźni”.

Następnie figurę poświęcił ks. mon. Felix Hirsch, długoletni Proboszcz parafii katolickiej p. w. św. Mikołaja w Bellheim, a wspólne modlitwy z wiernymi poprowadził ks. kan. Zygmunt Lewandowski Proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Koźminie Wlkp.

Po zakończonej uroczystości członkowie Stowarzyszeń i zaproszeni Goście udali się do Klubu Seniora na mały poczęstunek z kawą i herbatą.

01października, to pracowity dzień dla naszych Gości z Bellheim. Na dziedzińcu koźmińskiego zamku przygotowali dla mieszkańców Koźmina pokaz i próbę kulinarnych specjałów z Bellheim /Pfalz/. Jedzenia i picia starczyło dla wszystkich, a Ci co nie przyszli niech żałują – trudno.

W godzinach wieczornych w Parku Przyjaźni, Goście z Bellheim w obecności Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. oraz członków Stowarzyszenia „Z pomocy zrodziła się przyjaźń” posadzili na pamiątkę 30-lecia współpracy drzewo /miłorząb dwuklapowy/.Po tej ciężkiej pracy, wszyscy udali się na plac przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego, gdzie pan Butz Heiner Przewodniczący Czerwonego Krzyża w Bellheim przekazał na ręce Pana Bolesława Kasprzaka Prezesa Stowarzyszenia „Z pomocy zrodziła się przyjaźń” karetkę pogotowia wraz z wyposażeniem do udzielania pierwszej pomocy, ze słowami by dobrze służyła mieszkańcom miasta i gminy. Po tej uroczystości wszyscy udali się na spotkanie towarzyskie zorganizowane przez Pana Burmistrza Miasta i Gminy oraz Stowarzyszenie „Z pomocy zrodziła się przyjaźń” z Koźmina Wlkp.

02października o godzinie 8.00 pożegnaliśmy naszych gości, którzy z grupą członków Stowarzyszenia z Koźmina Wlkp. udali się do Częstochowy, by w godzinach popołudniowych w Kaplicy Matki Boskiej Jasnogórskiej uczestniczyć we Mszy św., którą odprawił ks. mon. Felix Hirsch w koncelebrze z ks. prałatem Aleksandrem Genderą Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Z Częstochowy droga wiodła do Krakowa. Po zakwaterowaniu w hotelu i krótkim odpoczynku cała grupa udała się na zwiedzanie Krakowa nocą. Następny dzień 03 października to zwiedzanie z przewodnikiem zabytków i ciekawych miejsc w Krakowie. Wspaniała jak na tę porę roku pogoda, ciepło i słonecznie pozwoliła pokazać gościom piękne królewskie miasto Kraków. Z Krakowa, dnia 4 października udaliśmy się do Wadowic, gdzie Goście zwiedzili kościół i dom w którym mieszkał błogosławiony Papież Jan Paweł II .Oczywiście zakupione zostały dla wszystkich pyszne kremówki. Z Wadowic do Oświęcimia, by zwiedzić „Obóz zagłady Auschwitz”. Dalej autostradą do Wrocławia, gdzie na 130 km pożegnaliśmy się z naszymi Gośćmi powracającymi do Bellheim a my już nową obwodnicą Wrocławia jechaliśmy do Koźmina Wlkp.

Tekst opracował: Bolesław Kasprzak

Zdjęcia: Karol Gościniak, Bolesław Kasprzak, PaulinaPauter

 
www.koz-bell.pl