Wtorek, 18 czerwca 2024,  Dziś imieniny :Elżbiety, Marka, Pauli
     
PDF Print

Bellheim, gdzie leży i co się w nim dzieje?

Bellheim to dom gdzie bije serce południowego Palatynatu.

"Gdzie na zachodzie wznosi się Haardt jak niebieska ściana, gdzie na wschodzie błyszczy Renu srebrna wstęga." Tak pisał niegdyś znany poeta - August Heinrich, zwany Bellemer Heinrich, o swojej Ojczyźnie, o pięknym zakątku z wieloma uroczymi miejscami. Między Renem po jednej stronie, a zalesionym łańcuchem wzgórz Lasu Palatynackiego po drugiej (Pfalzer Wald), „tam jest moja Ojczyzna, Bellheim - mój dom", opisując dalej słowami Bellemer Heinricha. Serce południowego Palatynatu leży w wiejskim otoczeniu o charakterze ogródkowym i bogatej roślinności. August Becker opisywał Bellheim w „Die Pfalz und die Pfälzer" (Palatynat i jego mieszkańcy) jako jedną z najpiękniejszych i najbogatszych wsi tego Landu (kraju związkowego). Czy to pociągiem, drogą krajową numer 9 (Bundesstraβe 9) czy też na rowerze ­ wszystkie drogi prowadzą do Bellheim.

Las i natura -kawałek raju na ziemi.

Ostre powietrze, zalane promieniami słonecznymi leśne polany, oblane cieniem ścieżki piesze i rowerowe, i ta błoga cisza! To las Bellheim, który w swojej nazwie kryje lasy czterech innych gmin: oaza błogiego spokoju! Sam książę Friedrich chodził tutaj na polowania „w najlepszym lesie tego okręgu".

Miejsce rozrywki i spokoju w samym środku lasu oraz dobrze rozbudowana sieć pieszych i rowerowych ścieżek -to wszystko oferuje las swoim mieszkańcom i ich gościom. Rozbudowane ścieżki, biegną wzdłuż dawnego pałacu myśliwskiego Friedrichbϋhl Schloss do placu „Handkees - Platz" lub do młyna „Lochmϋhle", a nad nimi unosi się zdrowy, świeży zapach sosen i dębów – To wszystko towarzyszy miłośnikom wycieczek rowerowych lub pieszych. A tym co wolą spacery polecić można przejście nad brzegiem rzeki Queich, wśród rozległych krajobrazów pachnących łąk gdzie towarzyszyć będzie śpiew ptaków, kumkanie żab?

Korzystać należy z każdej okazji do zabawy!

Korzystanie z każdej okazji do zabawy to tutejsza tradycja. Do tradycyjnych imprez wiejskich należą przede wszystkim "Maimarkt" i "Kerwe" przy pożywnym i smacznym jedzeniu oraz palatynackiej swobodzie. Co roku w drugi weekend października przyjeżdża do Bellheim wielu turystów wabionych pochodem Kerweumzug, podczas którego przenosi się piwo z rodzimego browaru na plac uroczystości. Sztuczne ognie to wspaniałe zakończenie dni jarmarkowych w Bellheim.

Mieszkańcy Bellheimbawią się u siebie, gdyż tam, gdzie się żyje i pracuje, tam też się razem świętuje. Imprezy w Bellheim, to zawsze imprezy rodzinne, dlatego ich goście czują się tutaj dobrze! Czy to podczas imprezy parkowej - Parkfest pośrodku zielonych płuc Spiegelbach, imprezy w browarze, przy muzyce instrumentów dętych na placu Waldfestplatz, na kiermaszu ogrodniczo-kwiatowym przy parku Spiegelbach, czy też wrześniowym jarmarku ziemniaczanym „Grumbeerfeschd".

Bellheim potrafi się bawić i wykorzystać swoje możliwości. Kultura i życie codzienne mieszkańców mają tutaj dobre miejsce, by się rozwijać. Towarzystwa zarejestrowane w Bellheim podtrzymują tą kulturową różnorodność, poczucie istnienia i mocne przywiązanie do swojej Małej Ojczyzny. Tylko brać przykład!

Aktywny wypoczynek ­ energia na cały dzień.

Jogging, jazda na rowerze, pływanie, tenis, minigolf, pływanie kajakiem, jazda konna ... Dla każdego, coś dobrego. Interesujące imprezy sportowe odbywają się w tutejszej dużej hali sportowej lub na nowoczesnym stadionie Franz-Hage Stadion. Czas wolny zawsze wypełniony jest śpiewem i muzyką, przytulne ogródki piwne zapraszają na dobre piwo z browaru z Bellheim.

Fontanna na Placu Koźmina na chwilę relaksu .Na każdym kroku doznaje się uczucia serdecznej gościnności mieszkańców Bellheim.

Nauka dla życia to życiowa nauka.

Grundschule (czteroletnia szkoła podstawowa)

W samym sercu Bellheim, tuż przy parku Spiegelbach mieści się Szkoła Podstawowa. Tradycyjnie już naukę urozmaicają przedstawienia teatralne, współpraca z lektorami bajek dla dzieci, malarzami, autorami książek i poezji. Prowadzone są również różnorodne prace grupowe. Szkoła jest szkołą całodzienną posiada także własną stołówkę i świetlicę. Dysponuje własną pracownią komputerową z dostępem do Internetu i bogato wyposażonym pomieszczeniem plastycznym.
Adres kontaktowy:
Grundschule Bellheim
Schulstrasse 2
tel. 00049-7272 7008-600

Hauptschule August-Heinrich-Schule. (szkoła główna, jedna z czterech szkół ponadpodstawowych, obejmująca 5-9 rok nauki)

W szkole tej, której patronem został piszący dialektem lokalny poeta August Heinrich, uczy się około 200 dzieci z Bellhiem, Knittelsheim, Ottersheim i Zeiskam. W latach 2007/2008 w przebudowę i rozbudowę szkoły zainwestowano około milion euro. W taki oto sposób powstała między innymi stołówka na 120 osób i winda. Wprowadzono pełne zabezpieczenie przeciwpożarowe i zastosowano najnowocześniejsze urządzenia oszczędzające zużycie energii .

Realschule. (szkoła ogólnokształcąca kontynuująca edukację po czteroletniej Grundschule)

Realschule położona jest również przy Parku Spiegelbach. Nauka w tej szkole kończy się małą maturą. Pierwszym językiem obcym jest język angielski. W klasie 7 dochodzą przedmioty obowiązkowe, typowe dla Realschule: język niemiecki, język angielski, matematyka . Klasy 7 i 8 wybierają albo 4 godziny języka francuskiego, albo dwie godziny przedmiotu obowiązkowego: matematyka, przyroda, plastyka, technika ,życie w rodzinie, wychowanie fizyczne oraz dwie godziny zajęć - praca z tekstem. W klasie 9 występują przedmioty obowiązkowe takie jak : język francuski, matematyka, przyroda, ekonomia, WOS i pedagogika specjalna.

Szkoła Ludowa

Adres kontaktowy:
Gemeindebucherei Bellheim Schulstraβe 2c, 76756 Bellheim
tel. 0049-7272/7008-605 lub -616 faks: 0049-7272/7008-640

Szkoła ludowa jest instytucją założoną przez gminę Bellheim w celu kształcenia osób dorosłych. Razem z innymi szkołami ludowymi w powiecie należy do Powiatowej Szkoły Ludowej w Germersheim. Aktualny program szkoły można znaleźć na stronie internetowej gminy Bellheim www.bellheim.de.

Świetlica gminna "IGLUS."

Świetlica ta jest placówką opiekuńczo wychowawczą przeznaczoną dla dzieci do lat 14, które mogą tutaj spędzić swój czas wolny po szkole. Placówka istnieje od 13 lat z siedzibą w Szkole Podstawowej i czynna jest codziennie do godziny 17. W ferie organizowane są różnego rodzaju zajęcia również poza świetlicą. Miesięczna składka w roku 2008 dla rodzin 2+1 wynosiła 106,10 euro. Miejsca te są bardzo pożądane, dlatego należy się już w miarę wcześnie o nie ubiegać. O przyznaniu miejsca danej rodzinie decyduje kierownictwo świetlicy.

Przedszkola.

Przedszkole Flohzirkus (pchli cyrk).

Kurt-Schumacher-Ring
51 tel. 0049-7272/8009

Przedszkole Spatzennest.

Rebenweg 6
tel. 0049-7272/77 4162

Katolickie przedszkole "St. Joseph"

Schulstrarβe 10
tel. 0049-7272/5200

Protestanckie przedszkole "ViIla Kunterbunt."

Kirchgässell
tel. 0049-7272/8110
Spotkania niemowląt i dzieci raczkujących do lat 3 w każdy wtorek 10:00 - 11:00
Msza św. dla dzieci od lat 3 w każdy wtorek 14:30 - 15:30

Biblioteka publiczna.

23.000 pozycji
Aktualny katalog znajduje się w ogólnym katalogu bibliotek Nadrenii Palatynatu na stronie internetowej www.bibliotheken-rlp.de . Książki, których nie ma w bibliotece są zamawiane dla chętnych z innych bibliotek. Biblioteka posiada również dostęp do Internetu za niewielką opłatą można z niego korzystać. Każdy może zapisać się do biblioteki, wnosząc opłatę. Legitymacja ważna jest 12 miesięcy. Dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.

Adres: Biblioteka
publiczna Schulstraβe 2c, 76756 Bellheim
tel. 0049-7272/7008-605
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Katolicka biblioteka kościoła St. Nicolaus.

Adres:
Hauptstr. 98 Co dwa lata w weekend przed i po Wszystkich Świętych organizowane są wystawy książek.

Mieszkańcy Bellheim bardzo aktywnie włączają się w życie religijne obu Parafii.

Tak wygląda Bellheim w Oktawie Bożego Ciała.

Sport - czas wolny - wypoczynek park z basenami, boisko do piłki nożnej.

Rozległy basen to miejsce rozrywki i wypoczynku dla dorosłych i małych dzieci. Basen pływacki o długości 50 m, basen do nurkowania o głębokości czterech metrów, basen z różnymi atrakcjami i dyszami do masażu, basen dla osób niepływających, 67- metrowa zjeżdżalnia wodna i brodzik. Wokół basenu znajdują się rozległe łąki plażowe, boisko do gry w siatkówkę plażową, place zabaw.

Minigolf.

Parku Spiegelbach znajdują sie pola do gry w minigolfa. W minigolfa można grać od kwietnia do października od poniedziałku do piątku przy ładnej pogodzie między godziną 15:30 a 21:00. W sobotę, niedzielę i święta pola mini golfowe są czynne od 14:00 do 21:00, we wtorki są nieczynne.

Rower.

Gmina Związkowa Bellheim proponuje swoim mieszkańcom od roku 2006 niezawodny opis i tym samym solidną sieć ścieżek rowerowych łączących Bellheim ze wszystkimi sąsiednimi miejscowościami. Przez Bellheim przebiegają znane ponadregionalne ścieżki rowerowe o różnej długości, np. ścieżka Kraut- und Rϋben-Radweg (138 km), ścieżka Queichtal-Radweg (50 km) lub Tabaktour (35km), które zachęcają do organizowania dłuższych wycieczek rowerowych. Bliższe informacje oraz mapki ścieżek dostępne są w Ratuszu.

Park Nordic Walking.

W parku do uprawiania Nordic Walking wyodrębnionych jest sześć ścieżek o łącznej długości ok. 45 km. Położone są one w przepięknym lesie Bellheimer Wald, z którego zarówno młodzież jak i starsi, kobiety i mężczyźni mogą w równej mierze korzystać. Intensywność ćwiczeń może być indywidualnie dopasowana do każdego. Nordic Walking uznawany jest za sport uniwersalny, który może być uprawiany przy odrobinie wysiłku przez każdego. Było to argumentem dla gminy, aby wspierać rozwój tej dziedziny sportowej jako sportu dla mas i tym samym udostępnić park wiosną 2007 sportowcom. Dokładną mapę z wyszczególnionymi wszystkimi 40-oma parkami z okręgu Germersheim i regionu Południowego Szlaku Wina ( Sϋdliche Weinstrasse) otrzymać można za niewielką opłatą w ratuszu.

Wędrówki.

Dla wszystkich, którzy kochają piesze wycieczki, las Bellheimer Wald jest doskonałym miejscem z rozbudowaną siecią szlaków turystycznych biegnących wśród drzew i zalanych promieniami słonecznymi polan. Wszystkie ścieżki są dobrze oznaczone, w ratuszu można bezpłatnie otrzymać mapkę szlaków turystycznych.

Obserwatorium.

Bellheim to jedyna gmina w okręgu Germersheim, która posiada obserwatorium astronomiczne. Uroczysta inauguracja odbyła się w roku 2001.
Obserwatorium to jest miejscem dostępnym dla wszystkich zainteresowanych, szczególnie dla klas szkolnych jako praktyczna część zajęć i szkoły ludowej w celu poszerzenia programu edukacyjnego. Pod fachową opieką odbywa się regularnie, raz w miesiącu, wspólne obserwowanie gwiazd i słońca.
Terminy publikowane są w biuletynie urzędowym.

Sport i zabawa.

Dla osób grających w tenisa, miłośników koni, graczy w bule, skata i szachy gmina Bellheim oferuje również bogaty program. Dane osoby kontaktowej chętni znajdą w rejestrze Związkowym Gminy.

Kultura.

Gmina Związkowa Bellheim oferuje swoim gościom bogaty i interesujący program kulturalny z różnego rodzaju imprezami i uroczystościami.
Raz do roku wydawany jest przez Stowarzyszenie Sϋdpfalz Tourismus VG Bellheim e.V. kalendarz imprez, który można nabyć w Urzędzie Gminy.
Intensywne życie stowarzyszeń w Bellheim, zaangażowanie i gościnność mieszkańców, poczucie piękna oraz ogólnie panująca radość zapewniają wszystkim gościom dobrą zabawę niezależnie od formy imprezy.

Stałym terminem w kalendarzu imprez jest data jarmarku majowego Maimarkt, przypadająca na drugi weekend maja oraz jarmark jesienny ­ Spätjahrsmarkt, tradycyjny kiermasz Kerwe i Święto Piwa w drugi weekend października. Jarmarki bogatym programem m.in. pochodami, niedzielami handlowymi, muzyką na żywo, pokazem sztucznych ogni, jak i innymi licznymi atrakcjami przyciągają wielu gości. Niedzielny wielki pochód w ostatki, lipcowa impreza w browarze i odbywająca się co dwa lata impreza parkowa, jak i festiwal muzyczny ze znanymi zespołami rockowymi i bluesowymi przyciągają tysiące gości. W pierwszy weekend adwentu specjalnie na Jarmark Mikołajkowy „Nikolausmarkt” przybywa do Bellheim wielu gości.

Oprócz wymienionych imprez organizowane są również w ciągu roku różnorakie imprezy, wśród których każdy bez wątpienia znajdzie każdy coś dla siebie.

Osobistości Bellheim.

Bellheimer Lord (Lord Bellheim)

Tytuł Lord Bellheim wziął swoją nazwę od marki piwa Bellheimer Lord-Pils, które warzone jest w Bellheim od 1225 roku. Lord troszczy się o jedność i wspólnotę w Gminie oraz pielęgnację sztuki warzenia piwa. Lord wybierany jest co roku w drugi weekend października podczas otwarcia Kerwe i uroczyście przedstawiany zostaje zebranym.

Wesołe życie stowarzyszeń.

Wiele spośród 110 Stowarzyszeń i Zrzeszeń m.in. z dziedziny kultury i sportu może spojrzeć wstecz z dumą na swoją tradycję na przykład: Stowarzyszenie „Freundschaftskreie Bellheim – Koźmin Wlkp.”, którego Przewodniczącą jest Pani Irma Geiβert. Przystępują do nich coraz to nowe organizacje, dające gwarancję, że każdy mieszkaniec ma możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu swojej Gminy.

Stowarzyszenie związków Bellheim.

Organizacja parasolowa związków Bellheim została założona we wrześniu 2000 roku. Jak sama nazwa wskazuje organizacja ta umacnia i wspiera związki w Bellheim na przykład poprzez organizowanie wspólnych imprez: Mairock (rockowa noc majowa) - w drugi weekend maja czy jarmark mikołajkowy w pierwszy weekend adwentu. Do zadań organizacji należy również inicjowanie wiosennego i jesiennego kiermaszu, które zgodnie z programem organizacji i wytycznych personalnych urządza gmina. Stowarzyszenie troszczymy się również o prezentację Bellheim, jako wioski wśród swoich mieszkańców jak również o jej przedstawicielstwo na zewnątrz. Powstaje plan budowy nowego placu na uroczystość Kerwe jako placu spotkań w Bellheim.

„Bogu – naszemu Panu, potrzeba
na świecie wesołych ludzi, takich, którzy się śmieją a nie takich, którzy mają
pełno zmartwień i zawsze smutną minę!”

Bellemer Heiner , lokalny poeta z Bellheim.

Kartka pocztowa z Bellheim.
Opracowanie: Bolesław Kasprzak
Zdjęcia: Rosemarie Kuntz, Bolesław Kasprzak
 
www.koz-bell.pl